Letnie obuwie trekkingowe – najważniejsze kwestie

Letnie obuwie trekkingowe – najważniejsze kwestie

Dopasowanie odpowiedniego obuwia trekkingowego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu górskich wypraw. Wyłącznie buty w dobrym rozmiarze, wykonane z wysokiej klasy materiałów i dostosowane do panujących w danym momencie warunków atmosferycznych może być komfortowe.

Sandały do zadań specjalnych

Wyprawy w góry w okresie letnim wiążą się z dwiema trudnościami. Po pierwsze, jest gorąco. To oznacza, że należy wyszukać takie obuwie, które pozwoli zachować odpowiedni komfort podczas wędrówek w najcieplejszych miesiącach roku.

Osoby, które z natury mają problem z nadmierną potliwością stóp, niezależnie od regionu, w który się wybierają, powinny zdecydować się na obuwie bez wewnętrznego wyściełania. To pozwoli na zachowanie maksymalnego komfortu cieplnego – stopa nie będzie dogrzewana wkładką, co pozwoli na zminimalizowanie pocenia. To z kolei nie tylko zwiększa komfort wyprawy, ale również jej bezpieczeństwo. Gdy noga dobrze trzyma się w bucie – jesteśmy chronieni przed ewentualnym poślizgnięciem się.

Jak dopasować rozmiar sandałów?

Jak w przypadku każdym butów, nie powinny one być ani zbyt wielkie, ani za ciasne. Te pierwsze stanowią duże zagrożenie, gdyż noga swobodnie się w nich przemieszcza i zachodzi ryzyko upadku. Z kolei za małe sandały – są po prostu niewygodne. Obcierają, mogą wywoływać ból i tym samym znacznie zmniejszać chęć do wędrówki i motywację.

Aby odpowiednio dobrać rozmiar sandałów trekkingowych, należy je przymierzyć. Dobrze jest zostawić około 1 cm „luzu” w bucie: dzięki temu nie będzie on zbyt luźny, a jednocześnie w razie delikatnego opuchnięcia stopy nie spowoduje dyskomfortu. W razie nagłej zmiany pogody, da również możliwość założenia pod spód grubszej skarpetki w celu ochrony przed chłodem. Przyjmuje się, że akceptowalna ilość nadmiernego miejsca to jeden palec.

Więcej produktów można odnaleźć na platformie zakupowe Polar Sport.