Pielęgnacja butów skórzanych

Pielęgnacja butów skórzanych

Odpowiednia pielęgnacja butów wykonanych ze skóry to podstawa dla zachowania ich świetnego wyglądu na długo. Sposób postępowania i użycie do tego celu specjalnie przeznaczonych środków zależy od rodzaju skóry, z której dane obuwie jest wykonane. Istnieje podział na trzy zasadnicze grupy pod względem zastosowanej do produkcji obuwia skór.

Jak pielęgnować obuwie z lakierowanej skóry?

W tym przypadku czyszczenie skóry i jej konserwacja nie jest szczególnie trudna. Wystarczy przetrzeć wilgotną flanelową szmatką powierzchnię i za pomocą specjalnego preparatu wypolerować ją do połysku. Nie można jednak nigdy dopuszczać do nadmiernego zawilgocenia takiego obuwia.

Co jest bardzo ważne w pielęgnacji obuwia z naturalnego zamszu?

Buty z naturalnego zamszu są trudniejsze w pielęgnacji. Warto przed pierwszym użyciem zaimpregnować takie obuwie używając specjalnych preparatów, które zapobiegną namakaniu i brzydkim plamom od wilgoci. Potem można już czyszczenie skóry zamszowej prowadzić specjalną szczoteczką do zamszu, która nadaje jej głębi i utrzymuje kolor.

Jak pielęgnować buty z naturalnej skóry licowej?

W przypadku obuwia z naturalnej skóry impregnacja przed pierwszym użyciem jest jak najbardziej wskazana, zapobiegnie ona wchłanianiu przez nie wilgoci i sprawi, że czyszczenie skóry w późniejszym noszeniu będzie łatwiejsze. Skórzane buty trzeba regularnie pastować i polerować, w ten sposób będą one długo w świetnej kondycji.